Переробка та сортування сміття

Сьогодні конкурентне середовище в "сміттєвому" бізнесі (переробка і сортування) цілком сприятлива для інвестицій. Сміттєпереробних компаній небагато, самого сміття - просто завались, і про централізовану систему його сортування та переробки доводиться тільки мріяти.

Результати переробки пластикових відходів - вторинні поліамід, полівінілхлорид, поліпропілен, поліетилен. Споживають продукцію мусоропереработчіков будь-які підприємства, що виробляють пластиковий ширвжиток (за винятком виробів, які входять в безпосередній контакт з харчовими продуктами, фармпрепаратами і т.п.). Заводи купують вторинний поліетилен по 2,2-4,5 грн. за 1 кг (первинний продається не дешевше 4,5-4,6 грн. за 1 кг).

З 1 кг відсортованих пластикових відходів "виходить" 0,8 кг вторинного поліетилену. Ось у цих грошових рамках і існує бізнес з переробки пластикового вторсировини. Кажуть, дуже дохідний бізнес.

Ситуація

За оцінками фахівців, людина "виробляє" за рік до 250 кг побутових відходів. У середньостатистичному сміттєвому баку близько 25% займають харчові відходи, 5-10% - папір, 50% - полімери, решта припадає на метал, текстиль, гуму, скло та інший непотріб. Класичний шлях видалення відходів (контейнер - сміттєвоз - звалище - рекультивація) сьогодні неефективний і, крім того, потенційно небезпечний, оскільки навіть ретельно оброблена і засипана грунтом звалище є джерелом "звалищного газу", стимулюючого парниковий ефект.

Один з найбільш "труднопереваріваемих" видів відходів - пластикова упаковка. На жаль, про централізоване роздільному зборі твердих побутових відходів (ТПВ) поки тільки ведуться розмови. І плани по створенню потужних сортувальних і отходоперерабативающіх заводів тільки на папері. Причина сама банальна - у держави немає грошей. І поки в сферу переробки побутових відходів не вторглися могутні державні та / або приватні компанії, у середніх і малих підприємств є шанс влаштуватися на "сміттєвому" ринку, заробити первинний капітал і самим сформувати ту систему збору та переробки ТПВ, про яку так багато говорять чиновники .

Сьогодні конкурентне середовище в "сміттєвому" бізнесі (переробка і сортування) цілком сприятлива для інвестицій. Сміттєпереробних компаній небагато, самого сміття - просто завались, і про централізовану систему його сортування та переробки доводиться тільки мріяти. Місцева влада поки ставляться до "санітарам міста" вельми прихильно. "От тільки грошей на розвиток і закупівлю нового обладнання вони не дають, - скаржиться директор ТОВ" Слов'яни "Валерій Тимошенко. - Але вкладені на перших порах засоби окупити можна досить швидко. Якби я займався переробкою пластикових відходів у Росії чи Білорусі, то "відбив" б вкладене за 2 місяці. А у нас буде потрібно від 6 місяців до 2 років. При цьому рентабельність виробництва досить висока ". За оцінками операторів переробного ринку, рентабельність у початківця мусоропереработчіков може досягати 20%, а з часом і 50%.

Крім "чистої" переробки відходів підприємства згодом освоюють виробництво виробів з вторинної сировини. Максимально рентабельною може бути саме глибока переробка відходів.
Гроші

В Україні поки немає жодного універсального заводу з переробки ТПВ, оскільки організація такого підприємства - справа дуже дорога. Як стверджують фахівці, в будівництво комплексу з переробки всіх видів твердих побутових відходів (гума, пластик, деревина, скло, папір, метал) необхідно вкласти понад $ 20 млн.

Організація окремої ділянки з переробки пластикових відходів потребує в десятки разів менших витрат.

Щоб організувати цех з переробки одного з видів ТПВ, доведеться розщедритися на $ 50-300 тис.
Документи

Паперова епопея може затягнутися на 3-4 місяці. Перш за все необхідно отримати в Мінекології ліцензію на право займатися збором і переробкою твердих побутових відходів.

Відповідно до Закону "Про екологічну експертизу", будь-який суб'єкт (мається на увазі підприємство), що займається збором, розміщенням та переробкою відходів, зобов'язаний пройти екологічну експертизу і отримати екологічний висновок. Експертизу проводить екологічна служба міста чи області. Висновок видається "на все життя". Вартість процедури, включаючи оформлення підсумкового документа, - близько 1500 грн.

З висновком експертизи, проектна документація, описом технологічних процесів потенційного сміттєпереробного підприємства треба йти просити дозволу в комунальному та водному господарствах міста, санітарної та протипожежної служби. Вартість кожного ув'язнення - 100-300 грн. Крім того, відділ відходів Міністерства екології та природних ресурсів Україна має ще дозволити переробному підприємству утворювати відходи та розміщувати їх на своїй території. Такий дозвіл видається раз на рік, його вартість - 150-200 грн.

Вже в процесі роботи місцеві природоохоронці щоквартально будуть навідуватися і перевіряти екологічну ситуацію на підприємстві та відповідність виробництва екологічним нормам. Раз на місяць мусоропереработчіков відвідуватимуть пожежники і санітари.
Приміщення

На облаштування виробничого (300-500 кв.м) та складського (до 100 кв.м) приміщень відповідно до санітарних і пожежними вимогами і нормами піде не більше $ 2-3 тис. Найкраще підшукати будову на міській околиці, недалеко від звалища, в крайньому випадку - в промисловій зоні міста. Але так, щоб найближчий житловий будинок був розташований не менш ніж в 600 м від переробного виробництва. Організовувати свій автопарк, щоб вивозити сировину з полігонів, необов'язково. Можна домовитися з однією або декількома фірмами, що спеціалізуються на вантажоперевезеннях, або з комунальними (приватними) підприємствами, що займаються вивезенням сміття.
Обладнання та сировина

Для переробки сміття необхідно обзавестися сортувальної лінією, дробаркою, накопичувальним бункером, пресом, магнітом і пр. У цілому комплект машин вітчизняного виробництва або закордонний секонд-хенд потягне на $ 50-70 тис.

Новенькі імпортні агрегати обійдуться, природно, дорожче. Лінії по переробці полімерних відходів та зношених шин виробляють і пропонують НВП "Екоспецтехніка" (м.Харків), холдинг "Екологія Україна" (м.Київ), ТОВ "НВКФ" ВЛИВ "(м.Кременчук, Полтавська обл.), ТОВ" РАФ-ПЛЮС "(м. Одеса). Як стверджували практики, вибираючи "залізо", не варто розорятися на дорогі імпортні машини; вітчизняні агрегати не тільки дешевше, але часто і надійніше, та й запчастини до них знайти легше.

"Длубатися" на звалищі може не кожен. Перш ніж відібрати потрібні відходи на "мусорохраніліще", необхідно отримати згоду міського комунального господарства. Коштує "дозвіл" 150-200 грн. і видається тільки за наявності ліцензії на збір і переробку ТПВ.

Необхідну сировину можна також купувати, не обтяжуючи себе перебиранням сміття, в пунктах прийому пластикових відходів або в заготівельних конторах, продають відсортований "сміття" по 0,5-2 грн. за 1 кг. Втім, у міру зростання переробне підприємство може організувати власні заготівельні пункти і навіть сортувальні цехи на міських звалищах.
Персонал

Сьогодні майже всі сміттєпереробні підприємства працюють у кілька змін, сортуючи, подрібнюючи, отбраковивая відходи. Вся ця робота здійснюється вручну. Навіть невеликому підприємству може знадобитися близько 40 чоловік обслуговуючого персоналу.

На сортуванні трудиться 10-15 чоловік у зміну. Незважаючи на невитіюватість роботи, фірмі потрібні і свої професіонали, які вміють відрізнити на око відповідний сміття від непридатного і вчити новачків, перевіряючи якість їх роботи. Зарплата робітника на переробному підприємстві - 300-500 грн. на місяць, спеціаліста - 500-700 грн. в міся
ц


З міського фонду охорони навколишнього середовища було виділено сто тисяч гривень на те, щоб навчити громадян нашого міста сортувати сміття, що збирається і викидати його у контейнери, згідно поділу.

До заходів, спрямованих на залучення городян до культури утилізації сміття, відноситься також виготовлення друкованих матеріалів, а саме буклетів і посібників для дітей.

Як повідомляє відділ екології та енергопостачання Сумської міської ради, сумчани практично звикли викидати пластикові пляшки в спеціальні контейнери-сітки, встановлені в місцях збору сміття, тепер необхідно, за прикладом європейських країн, навчитися розділяти і інші побутові відходи на скло, папір, пластик, органічні відходи і так далі.

За словами директора комунального підприємства «Сумижілкомсервіс» Сергія Котляренко, для роздільного збору побутових відходів в Сумах будуть встановлені спеціальні контейнери.

Нещодавно в нашому місті почала роботу комісія з організації роздільного збору побутових відходів, тому що цьому питанню приділяється особлива увага на державному рівні. Незабаром планується розробити спеціальну міську програму, яка включатиме ряд заходів у цьому напрямку.