Свято води Сумщини

                                                                                                                                                                                                        7 серпня у Сумах вперше в області відбувся унікальний пізнавально-розважальний захід -- Свято води Сумщини. Він започаткований органами студентського самоврядування Сумського державного університету та студентами інших молодіжних організацій. Проведення свята підтримав Юрій Чмирь. На святі представники Сумського обласного ресурсного центру презентували свої екологічні проекти "Джерела Сумщини", "Відродження Веретенівського парку".
Аби привернути увагу громадськості до проблем водойм, у Сумах уперше відзначили Свято води. Організатори підійшли до справи креативно. 
                                                      Організатори підійшли до справи креативно. Для створення святкового настрою – бодіарт, концертна програма, розіграші та призи. 



                                                                                                          Для пробудження свідомості містян виготовили стенди, що красномовно свідчать про стан екології в області.
                                                                  



                                                                                                                                                                                                                                                        Активна молодь презентувала гостям свята ряд проектів, що покликані змінити ситуацію на краще. Так, представники Сумського обласного ресурсного центру закликали громаду долучитися до програми «Джерела Сумщини». У кожного джерела своя історія, - зазначила Оксана Шульженко, представник Сумського обласного ресурсного центру, - ми прагнемо її віднайти.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Та проблемами самих лишень водойм не обмежились. Шукали добровольців, які готові виділити кілька годин власного часу на користь природі. Відтак, цього дня лави екологічних волонтерів поповнила понад сотня новачків.




                                                                                                              Крім того, область урочисто приєдналася до національної програми «Чисте місто». Сумщина стала сьомим регіоном, де цей проект діятиме. Організатори сподіваються, що Свято води стане традиційним та набуде масштабності. Вже за рік вони зберуться знову, аби не лише поспілкуватись та повеселитись, а й відзвітувати про результати проведеної роботи.   





Контроль і очищення вод
Практикуються три основні методи очищення стічних вод. Перший існує давно і найбільш економічний: скидання стічних вод в крупні водотоки, де вони розбавляються прісною проточною водою, аеруються і нейтралізуються природним чином. Очевидно, що цей метод не відповідає сучасним умовам. Другий метод багато в чому базується на тих же природних процесах, що і перший, і полягає у видаленні і зниженні змісту твердих і органічних речовин механічним, біологічним і хімічним способами. Його в основному використовують на комунальних очисних станціях, які рідко мають в своєму розпорядженні устаткування для переробки промислових і сільськогосподарських стоків. Широко відомий і достатньо поширений третій метод, що полягає в скороченні об’єму стічних вод шляхом зміни технологічних процесів; наприклад, в результаті вторинної переробки матеріалів або використання природних методів боротьби з шкідниками замість пестицидів і т.д.
Очищення стічних вод

Хоча зараз багато промислових підприємств намагаються очистити свої стоки або зробити виробничий цикл замкнутим, а виробництво пестицидів і інших токсичних речовин заборонене, найрадикальнішим і швидшим рішенням проблеми забруднення води буде будівництво додаткових і сучасніших очисних споруд.

Первинне (механічна) очищення

Зазвичай на шляху потоку стічних вод встановлюються грати або сита, які уловлюють плаваючі предмети і зважені частинки. Потім пісок і інші грубі неорганічні частинки осідають в песьколовках з похилим дном або уловлюються ситами. Масла і жири віддаляються з поверхні води спеціальними пристосуваннями (нефтеловушкамі, жироловками і ін.). На деякий час стічні води перекидаються у відстійники для осадження дрібних частинок. Свободноплавающие пластівчасті частинки облягають шляхом додавання хімічних коагулянтів. Отриманий таким чином отстой, на 70% що складається з органічних речовин, пропускається через спеціальний залізобетонний резервуар - метантанк, в якому він переробляється анаеробними бактеріями. В результаті утворюються рідкий і газоподібний метан, вуглекислий газ, а також мінеральні тверді частинки. За відсутності метантанка тверді відходи закопуються, скидаються на звалища, спалюються (що приводить до забруднення повітря) або висушуються і використовуються як гумус або добриво.
Вторинне очищення
Вторинна очисткаосуществляєтся в основному біологічними методами. Оскільки на першому етапі органічні речовини не віддаляються, на наступному - використовуються аеробні бактерії для розкладання зваженої і розчиненої органіки. При цьому головне завдання полягає в тому, щоб привести стоки в контакт з як можна бльшим числом бактерій в умовах хорошої аерації, оскільки бактерії повинні мати можливість споживати достатню кількість розчиненого кисню. Стічні води пропускають через різні фільтри - піщані, з щебеня, гравію, керамзиту або синтетичних полімерів (при цьому досягається такий же ефект, як і в процесі природного очищення в русловому потоці, що подолав відстань в декілька кілометрів).

На поверхні матеріалу бактерії, що фільтрує, утворюють плівку і розкладають органіку стічних вод у міру їх проходження через фільтр, знижуючи таким чином БПК більш ніж на 90%. Це т.з. бактерійні фільтри. Зниження БПК на 98% досягається в аеротанках, в яких завдяки примусовій аерації стічних вод і перемішуванню їх з активним мулом прискорюються природні процеси окислення. Активний мул утворюється у відстійниках із зважених в стічній рідині частинок, не затриманих при попередньому очищенні і адсорбованих колоїдними речовинами з мікроорганізмами, що розмножуються в них.

Іншим методом вторинного очищення є тривале відстоювання води в спеціальних ставках або лагунах (поля зрошування або поля фільтрації), де водорості споживають вуглекислий газ і виділяють необхідний для розкладання органіки кисень. В цьому випадку БПК знижується на 40-70%, але потрібні певні температурні умови і сонячне освітлення.
Третинне очищення

Стічні води, що пройшли первинне і вторинне очищення, ще містять розчинені речовини, які роблять їх практично непридатними для будь-яких потреб, окрім зрошування. Тому були розроблені і апробовані більш довершені методи очищення, призначені для видалення забруднювачів, що залишилися. Деякі з цих методів використовуються в установках, що очищають питну воду водосховищ. Такі органічні сполуки, що поволі розкладаються, як пестициди і фосфати, віддаляються фільтрацією тих, що пройшли вторинне очищення стічних вод через активоване (порошкоподібний) деревне вугілля, або додаванням коагулянтів, сприяючих агломерації дрібних частинок і осадженню пластівців, що утворилися, або обробкою такими реагентами, які забезпечують окислення.

Розчинені неорганічні речовини віддаляються іонним обміном (розчинені іони солей і металів); хімічним осадженням (солі кальцію і магнію, які утворюють наліт на внутрішніх стінках казанів, цистерн і труб), пом’якшувальним воду; зміною осмотичного тиску для посиленої фільтрації води через мембрану, яка затримує концентрірованниє розчини живильних речовин, - нітратів, фосфатів і др.; виведенням азоту потоком повітря при проходженні стоків через аммиачно-десорбционную колону; і іншими методами. В світі існує лише декілька підприємств, які можуть проводити повне очищення стічних вод.


Загальні принципи водоочистки
Дезинфекція

Головна мета водоочистки - виробництво бактерійної безпечної води. Найбільш поширений спосіб дезинфекції води - введення в неї хлора - сильного окислювача, який додається до води у вигляді газу або концентрірованного водного розчину. Ефективність обробки хлором залежить від ряду чинників, зокрема рн (заходи кислотності або лужності води), часу обробки, температури і наявності органічних речовин, що взаємодіють з хлором. Невелика кількість вільного хлора оставляєтся у воді на випадок попадання забруднень в споживчу водопровідну мережу. Оскільки при побутовому використанні води у водостік скидається багато коліформних бактерій, виявлення цих бактерій служить показником побутового забруднення (колі-індекс).
Каламутність

Каламутність і кольоровість усуваються додаванням до води хімічно активної речовини і її подальшим відстоюванням. Речовина, що додається, сприяє зростанню малих частинок і перетворенням їх в більші, поки під дією власної ваги вони не почнуть осідати. Такий вимушений процес осідання займає 1-2 ч. Цей процес утворення осаду називається хімічною коагуляцією. Як хімічно активні речовини використовуються головним чином з’єднання, створюючі у водному розчині іони алюмінію і тривалентного заліза (сульфат алюмінію і хлорид або сульфат тривалентного заліза).
Вода і запах

Типові джерела смаку і запаху природних, побутових і промислових вод - мікроорганізми, наприклад водорості, в поверхневих водах і сульфіди в підземних водах, бідних киснем. З’єднання, що мають неприємний смак і запах, зазвичай віддаляються шляхом додавання до води активованого вугілля і подальшої седіментації. Можна також піддати такі з’єднання окисленню, наприклад хлором або озоном.
Фільтрування

На водоочисній станції, де до води додаються хімічно активні речовини і вона відстоюється для видалення домішок, вода також пропускається через пісок для фільтрування. Вода і химреактивы-коагулянти ретельно і інтенсивно перемішуються. Через приблизно 30 мін вода з укрупненими частинками домішок запускається в установку седіментації, де велика частина домішок осідає і віддаляється з води; цей процес займає близько 2 ч. Освітлена вода прямує у відстійники, де фільтрується через шари піску і гравію і проходить через донну основу. Донна основа не тільки служить опорою для шарів гравію і піску, але також пропускає воду, періодично використовувану для промивки фільтрувальних шарів від опадів, залишених водою, що очищається. Фільтрована вода зберігається в резервуарах або закачується у водопровідну мережу після завершального хлорування.
Жорсткість
Проблема зменшення жорсткості води частково може бути вирішена шляхом використання синтетичних миючих засобів. За допомогою хімічної коагуляції або іонного обміну частково або повністю віддаляються ті, що створюють жорсткість приміси (головним чином бікарбонати кальцію і магнію). Цей процес називається мягченієм води.

В системах хімічної коагуляції до води для її мягченія додається вапно, яке реагує з бікарбонатами, перетворюючи їх на карбонати, випадні в осад. Осад віддаляється седіментацією і подальшим фільтруванням через пісок.

Іонний (точніше, катіонний) обмін для мягченія полягає в заміщенні іонів жорсткості, кальцію і магнію, на іон нежорсткості, натрій. На цьому принципі засновані домашні системи мягченія води. За допомогою іонного обміну можна, в принципі, замінити всі катіони у воді воднем, а всі аніони - киснем. У результаті вийде H2O, тобто чиста вода. Такий процес називається знесолюванням.
Аерація

У воді можуть бути розчинені або зважені і інші хімічні елементи або з’єднання, що впливають на її якість. Залізо витягується шляхом окислення киснем повітря і видалення нерозчинного з’єднання седіментацією або фільтруванням. Для магнію разом з аерацією потрібний контакт з адсорбентом. Якщо залізо або магній присутні у воді у формі органічних комплексів, слід використовувати окислення і хімічну коагуляцію.
Фторування

Часто до водопровідної води додається фтор з причини, не пов’язаної з дотриманням основних стандартів безпеки і чистоти питної води. Наявність у воді фтору в дуже малій концентрації уповільнює утворення карієсу зубів, особливо у дітей.
                                                                                                 



                                      

                                                                                                                                                        

                                                                                                       

Немає коментарів:

Дописати коментар